Historie

Historie

Boršov nad Vltavou to je především řeka, meandrující Vltava. Po jejím proudu již v pravěkýchHistorický Boršov časech pronikali do české kotliny první lidé. Zde těmi prvními známými obyvateli byli Keltové, kteří v nedalekém Třísově vystavěli pravěké velkoměsto Abilunom. Je pravděpodobné, že v katastru Boršova při řece /v keltštině Vultava – Divoká řeka/ měli předsunuté strážní stanoviště. Dnes se po nich zachoval pouze místní název Baba – vyvýšenina 500 m nad mořem /slovem Baba bylo označováno místo se vztyčeným posvátným kamenem/.

Boršovský kostelPrvní písemná zmínka o Boršovu pochází z roku 1261. Ze 13.století pochází i velice dobře znatelné obranné valy boršovského hradu na levé straně Vltavy stejně jako pozdně gotická budova kostela sv. Jakuba s více jak sedmimetrovou freskou sv.Kryštofa a stále funkčním zvonem z roku 1495.

Dnešní Boršov nad Vltavou je známý především jako cílová stanice milovníků vodáckých sportů, kteří sjíždějí řeku Vltavu, a dále jako populární výletní místo cykloturistů. Proslavené jsou Staročeské jihočeské dožínky, o své místo na slunci bojují Slavnosti těstovin. Za návštěvu stojí inspirativní Farská zahrada s vizuálními objekty, obnovený Habermannův sad neboCesta hlaholice v parku za hřbitovem.

Návštěvníci mohou obdivovat původní selské usedlosti v Jamném a Zahorčicích, po Fritschově stezce na levé straně Vltavy se mohou vypravit proti proudu k romantické zřícenině gotického hradu Dívčí Kámen, mohou si prohlédnout bývalou, nyní hodně zdevastovanou, tvrz velkostatku v Poříčí přestavěnou na barokní zámeček s mansardovou střechou s pozdějším anglickým parkem nebo zajímavou stavbu Dětského domova tzv. Hubatkovu vilu, která připomíná tajemné stavby z populárních knih o Harym Potterovi.

Pozornosti by neměly uniknout ani tři skromné pomníčky – na západ od obce místo, kde byl Křížek na cestě do Homolsestřelen v dubnu 1945 americký pilot, nedaleko vlakového nádraží pamětní kámen z roku 1968, kdy zde byl vysazen strom republiky na počest 50.výročí vniku Československa a u silnice v poříčském parku pomník Obětem heydrichiády.

Na řekách se od nepaměti stavěly mlýny. Boršovské mlýny nejvíce proslavili Bratři Zátkové, kteří v Březí na pravém břehu Vltavy postavili v roce 1884 největší průmyslovou továrnu na výrobu těstovin v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dnešní firma EUROPASTA SE  je třetí největší výrobce těstovin na světě.

Na řekách se staví mosty. V naší obci naleznete dva: železný obloukový železniční most z roku 1891 a silniční most železobetonový nově postavený v roce 2003.

 

Fotogalerie Boršova nad Vltavou

zpět
ZPĚT