O obci

Boršov nad Vltavou

Boršov nad Vltavou se nachází asi 6,5 km jihovýchodně od Českých Budějovic a asi 17,5 km severozápadně od Trhových Svin. Leží na jižním okraji Budějovické pánve na březích řeky Vltavy, kolem obce prochází silnice č.3 (E55).

Na jižním okraji Českobudějovické kotliny, v místech, kde se její dno zdvihá, leží ve výšce 413 m n.m. po obou březích Vltavy nynější spojená obec Boršov nad Vltavou. Blížíte-li se od severu, uvidíte ji za železničním náspem s pozadím vrchu Mnichovce. Přicházíte-li z opačné strany, jako první spatříte vrchol kostelní věže.

Obec Boršov nad Vltavou je obklopena půvabnou krajinou, které dominuje řeka Vltava. Z návrší nad obcí se potěšíte pohledem na českobudějovickou nížinu posetou obcemi a obrátíte-li se zpět, pohlíží na vás majestátní hora Kleť se svými svahy. Za podívanou stojí i turistická stezka, která vede odtud Švehlovými sady přes Dívčí Kámen až do Zlaté Koruny a otevírá další pohledy na krásné Povltaví.

 

Mikroregion

Pod obec Boršov nad Vltavou spadájí také obec Jamné, Poříčí a Záhorčice. Boršov nad Vltavou je součástí mikroregionu
 Blanský les - podhůří.

Statistické údaje

  • ZUJ: 608025
  • Katastrální výměra (v ha): 995,6
  • Nadmořská výška: 413 m n.m.
  • Zeměpisné souřadnice: 48°55' s.š., 14°26' v.d.
  • Počet obyvatel k 1.1.2012: 1718
  • Průměrný věk: 36,16
  • Služby a vybavenost: pošta, škola, školka, sokolovna, fotbalové hřiště, policie,
    nádraží ČD, MHD č. 7, kanalizace (ČOV), vodovod, plynofikace

 

 Statistika - grafy

Zahorčice

Malá vesnice, 8 km jihozápadně od Českých Budějovic, vyrostla při silnici pod horou s návesním rybníčkem. Dnešní Zahorčice jsou zajímavé snoubením původní venkovské architektury s moderními trendy výstavby – nízkonákladovými domy stavěnými v různých částech obce. Hlavní sakrální stavbou je pseudogotická Kaple sv.Jana Nepomuckého se zvoničkou na návsi vysvěcená v roce 1914. Zajímavá je i výklenková kaplička Panny Marie na konci obce obklopená stromy ve směru na Vrábeč.

V minulosti Zahorčice nepatřily jednomu majiteli, ale zdejší poddaní byli rozděleni mezi okolní drobnou šlechtu (vladykové z Poříčí, páni z Kremže) a českobudějovické občany. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1385, když je prodáván právě jeden ze statků. V roce 1455 koupil celou ves Oldřich z Rožmberka. Dalšími významnými majiteli vesnice se stali Eggenbergové a od roku 1719 Schwarzbergové až do zrušení poddanství. V roce 1850 se staly Zahorčice součástí obce Vrábče a od roku 1985 je spravovány obcí Boršov nad Vltavou.

Název obce Zahorčice vychází ze slov „za horou“. Právě zdejší hora chránila Zahorčice před západními větry. Štěrkopískové podloží obce vytvořila řeka Vltava, která se do zdejší krajiny začala zakusovat před 40 miliony let.

Dnešní Zahorčice jsou oblíbeným cílem cyklistů a pěších turistů především díky velmi pěknému okolí. Doporučené výlety – údolí Vltavy se známou Fritschovou stezkou, zřícenina hradu Dívčí Kámen, hora Kleť. Zajímavostí je stále funkční hasičská stříkačka na ruční pohon z roku 1909, což je chlouba zahorčických hasičů. V minulosti byla obec známá svým nadšením pro ochotnické divadlo.

V obci žije něco málo přes 45 obyvatel, jejich počet se přes léto znásobí díky velké chatařské kolonii ve stráni nad Vltavou.

 Zahorčická kaplička na návsiZahorčický rybníčekZahorčická náves

Jamné

Malá vesnice, 9 km jihozápadně od Českých Budějovic, s malebnou návsí obklopenou zemědělskými usedlostmi, z nichž mnohé jsou dekorovány drobnou štukatérskou výzdobou. Ze sakrálních staveb upoutá pozornost dřevěná zvonička na návsi a výklenková kaplička na východním okraji obce.

Jamné je poprvé připomínáno jako rožmberský majetek v roce 1347, ale oblast byla osídlena již před několika tisíci lety v době halštatské, o čemž svědčí dnes již zaniklé, rozorané mohylové pohřebiště na Pozděradské pasece jihozápadně od vsi. Dalšími majiteli vesnice se stali Eggenbergové a od roku 1719 Schwarzbergové až do zrušení poddanství. V roce 1850 se stalo Jamné součástí obce Vrábče a od roku 1985 je spravováno obcí Boršov nad Vltavou.

Název obce v pramenech: Jampne, Yampny, Jamles je opředen tajemstvím. Jedni říkají, že slůvko pochází od kopaných jam na vlky, ale pravděpodobnější je původ názvu od četných jam v okolí, ze kterých byl těžen a pak vypalován vápenec. Dnešní Jamné je oblíbeným cílem cyklistů a pěších turistů především díky velmi pěknému okolí. Doporučené výlety – údolí Vltavy se známou Fritschovou stezkou, zřícenina hradu Dívčí Kámen, hora Kleť.

V obci žije něco málo přes 30 obyvatel, jejich počet se přes léto znásobí díky velké chatařské kolonii ve stráni nad Vltavou.


 JamnéJamné

Program obnovy venkova 2020(21) - 2027 Boršov nad Vltavou

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
pov-2020-2027.pdf 602.6 Kb

Doprava a technické vybavení

Služby a technická vybavenost

V obci je k dispozici pošta, škola, školka, sokolovna, fotbalové hřiště, policie.

 

Dopravní dostupnost

Vlakové spojení: 

Autobusové spojení:

  • Obec je v dosahu MHD č. 7 České Budějovice.
  • K vyhledání autobusových spojů můžete použít jízdní řády MHD ČB
  • Automobilová spojení
  • Kolem obce prochází silnice č.3 (E55)

 

Technické vybavení obce

kanalizace (ČOV), vodovod, plynofikace